Počet záznamů: 1  

Váchal, Josef, 1884-1969

  1. Osobní jménoVáchal, Josef, 1884-1969 - malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář, spisovatel a básník
    Odkaz viz.Pseudonym: Bambas, III., 1884-1969
    Pseudonym: Bambas, V., III., 1884-1969
    BiografieNarozen 23.9. 1884 v Milavči u Domažlic, zemřel 10.5. 1969 ve Studeňanech u Jičína. Grafik, malíř, ilustrátor, dřevorytec, sochař, řezbář, též spisovatel a básník. V letech 1929-1931 si vytvořil alter ego (V.) Bambas III., pod jehož jménem publikoval několik děl.
    Zdroj inf.PNP-LA ; Biografický archiv (biografická poznámka-doplnění) ; www(Wikipedie, Otevřená encyklopedie), cit. 13. 2. 2017 (biografické a profesní údaje) ; Josef Váchal: napsal, vyryl, vytiskl a svázal / Marie Rakušanová. [Řevnice], 2014. (odkazy viz, biografické údaje) ; Ďáblova odstředivka, aneb, Uvedení v mysteria kněhoznaček / volně zdělal Bambas III. Praha, 2013 (odkaz viz)
    Uživatelské pole PNPNarodil se jako nemanželské dítě. Vyrůstal u prarodičů v Písku. V roce 1898 se odstěhoval do Prahy, kde ho otec dal do čtyřletého učení k renomovanému knihaři Jindřichu Waitzmannovi. Navštěvoval také „průmyslovou školu pokračovací". V roce 1902 se vyučil knihvazačem. Pracoval jako knihařský dělník, vázal knihy, maloval. Ve svém uměleckém vývoji byl v podstatě samoukem (krátce - krajinářská škola Aloise Kalvody, malířská škola Rudolfa Béma - figurální umění, ateliér Antonína Herverta - lepty). Od roku 1906, kdy si s přáteli najal první ateliér, se snažil živit jako umělec. V roce 1910 spoluzaložil skupinu Sursum. Později se podílel i na vzniku revue Veraikon. Na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem. Spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje. V roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války (rakousko-italská horská fronta) silně zasáhla do jeho následné tvorby. Po smrti manželky se jeho družkou stala výtvarnice Anna Macková a s ní žil až do konce života. Od roku 1934 stále častěji pobýval na jejím statku ve Studeňanech a v roce 1939 se tam natrvalo odstěhoval. V první polovině 30. let se angažoval v ateistickém sdružení Volná myšlenka, ale po několika letech se s tímto směrem rozešel a znovu se přiblížil k teosofické a křesťanské spiritualitě. Po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do kulturní i společenské izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevovalo. Teprve v 60. letech 20. století začal narůstat zájem o jeho dílo, byly mu pořádány výstavy. Rozsah a význam jeho díla mohl být pro veřejnost znovuobjeven a doceněn až po roce 1989. Roku 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana. Interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od něj.
    Pro Váchalovo dílo je typické, že jeho knihy jsou autorské (je autorem textu, ilustrací, sám je tiskl a vázal). Po roce 1926 si do olova vyryl devět abeced gotizujícího písma, kterými tiskl své biblio­filie. Pro výjimečnost a exkluzivitu těchto písem zůstávají Váchalovy návrhy spíše fascinujícím dokumentem doby a tvůrce. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření.
    NOVĚ - upraveno podle rda
    Odkazy (542) - Monografie
    (13) - Staré tisky
    (1) - PERIODIKA - Přijatá čísla
    (2) - ***nezarazeno***
    (14) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
    (1000+) - Sbírkové předměty
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.